Latest News

Students Publications

Academic Year: 2019-2020
Seminar/Project Demo/Workshop/ etc attended
(Co-curricular Activities – Intra College level)

S. No Year / Sem. /Sec. Name of the Student Event Name Conducted on Name of the College /dept (Organized) Prizes Won
1. III / V/ A Keerthivasan.N Inplant Training 28.05.19 to 08.06.19 Sziva Eltecc, Ooty -
2. III / V/ B Shanmathi.M Inplant Training 02.06.19 to 05.06.19 Abile Technologies, Coimbatore -
3. III / V/ B Ramya.S
4. III / V/ B Priyanka.V 02.06.19 to 04.06.19
5. III / V/ B Sweetlin Joshva .A
6. III / V/ B Ruban Prasad.J Inplant Training 28.05.19 to 08.06.19 Titan, Hosur -
7. II/ III/- Mahesh.J Youth Talk on “Technical Solution for Climatic Action” 05.07.19 Dept of ECE / K S R Institute for Engineering and Technology -
8. III / V / B Sofia.A -
9. III / V / A Hari hara Sudhan.R Youth Talk on “Technical Solution for Water Scarcity” 05.07.19 Dept of ECE / K S R Institute for Engineering and Technology -
10. III / V / A Dinnesh.P -
11. III / V / B Shanmathi.M.M -
12. II/ III/- Mahesh.J -
13. II/ III/- Dharani.B -
14. III / V / A Kamaleshwaran.R -
15. II/ III/- Aakash J Value Added Course on “Circuit debugging and Testing using Multisim” 31.07.19 Dept of ECE / K S R Institute for Engineering and Technology -
16. II/ III/- Acksar Ahamathi I
17. II/ III/- Amutha K
18. II/ III/- Deepthee M
19. II/ III/- Dhaanu S
20. II/ III/- Dharani B
21. II/ III/- Dhivin Rithik J
22. II/ III/- Gokul K
23. II/ III/- Hari Krishnan D
24. II/ III/- Janarthanan S
25. II/ III/- Joy Princy P
26. II/ III/- Kalaiamudhan M
27. II/ III/- Kamalraj A
28. II/ III/- Kannan M Value Added Course on “Circuit debugging and Testing using Multisim” 31.07.19 Dept of ECE / K S R Institute for Engineering and Technology -
29. II/ III/- Kavin S
30. II/ III/- Krishnan S
31. II/ III/- Naveenkumar N
32. II/ III/- Nithya M
33. II/ III/- Pavithra M
34. II/ III/- Pon Kamalesh A
35. II/ III/- Prasanth S
36. II/ III/- Ragavan V
37. II/ III/- Ragul P
38. II/ III/- Ranjith G
39. II/ III/- Sasi S
40. II/ III/- Sathishkumar M
41. II/ III/- Sathya R
42. II/ III/- Sethupathi R
43. II/ III/- Shalini S
44. II/ III/- Suriya A
45. II/ III/- Thangaraj K
46. II/ III/- Thulasiraman S
47. II/ III/- Vaishnavi K
48. II/ III/- Yasodha S
49. II/ III/- Vignesh S K
50. II/ III/- Mahesh J
51. II / III / - All students of II ECE Value Added Course on “Circuit debugging and Testing using Multisim” 31.07.19 Dept. of ECE / K S R Institute for Engineering and Technology -
52. III /V/A&B All students of III ECE A & B Guest Lecture on “Current Industrial Requirements on Embedded Based Companies” 05.08.19 Dept. of ECE / K S R Institute for Engineering and Technology -
53. IV / VII / B Santhosh Kumar.J
54. IV / VII / B Vimal Kumar.R
55. IV / VII / B Sathyamoorthi.K
56. IV / VII / B Shyam Sundar.R
57. IV / VII / B Surya.R
58. IV / VII / B Nandha Kumar.P
59. IV / VII / B Praveena.M
60. IV / VII / B Poornnima.N
61. IV / VII / B Sharveshram.K.R
62. IV / VII / B Thangavel.P
63. IV / VII / B Priyanka.C
64. IV / VII / B Priyadharshini.S
65. IV / VII / B Tharanya.P
66. IV / VII / B Showmiya.M
67. IV / VII / B Thangaraj.J
68. IV / VII / B Syed Salman.N
69. IV / VII / B Nandhakumaran.R
70. IV / VII / B Sakthipriya.S
71. IV / VII / B Priyanka.S.S
72. IV / VII / B Nivetha.T
73. IV / VII / A Dhivya.T Guest Lecture on “Current Industrial Requirements on Embedded Based Companies” 05.08.19 Dept. of ECE / K S R Institute for Engineering and Technology -
74. IV / VII / A Bhavya.D
75. IV / VII / A Dhanadharshini.G
76. IV / VII / A Bhuvaneshwari.P
77. IV / VII / A Divya.T
78. IV / VII / A Mekalai.K
79. IV / VII / A Dharani.V
80. IV / VII / A Iswarya.P
81. IV / VII / A Gokulakrishnan.A
82. IV / VII / A Elangovan.V
83. IV / VII / A Ananth.N
84. IV / VII / A Aswin.S
85. IV / VII / A Gowtham.M
86. IV / VII / A Abishek.T
87. IV / VII / A Abdul kadhar.S
88. IV / VII / A Karthikeyan.V
89. IV / VII / A Karthikeyan.S
90. IV / VII / A Maheshwaran.J
91. IV / VII / A Indira kumar.M
92. IV / VII / A Durairaj.S
93. IV / VII / A Adhithya Kumar.M
94. IV / VII / A Brindha.M
95. IV / VII / B Santhiya.G
96. IV / VII / A Priyadharshini.P
97. IV / VII / A Kokila.K
98. IV / VII / A Navanandhini.E
99. IV / VII / A Kanimozhi.R
100. IV / VII / B Yogesh.S Guest Lecture on “Current Industrial Requirements on Embedded Based Companies” 05.08.19 Dept. of ECE / K S R Institute for Engineering and Technology -
101. IV / VII / A Brahadeeshwaran.M
102. III / V All students of III ECE – A & B Value Added Course on “Networking Course on CCNA” 06.08.19 Dept. of ECE / K S R Institute for Engineering and Technology -
103. II / III / - Al students of II ECE Guest Lecture on “Electronic Circuits I” 14.08.19  Dept. of ECE / K S R Institute for Engineering and Technology -
104. IV / VII / B G.Srimathi Youth Talk on “Technical Solution for Clean Water and Sanitation” 14.08.19 IE Chapter 2nd prize
105. IV / VII / A P.Iswarya 1st prize
106. IV / VII / A V.Karthikeyan -
107. IV / VII / B R. Vimal Kumar -
108. IV / VII / A M.Gowtham -
109. IV / VII / B K.Sathyamoorthy -
110. II / III / - Krishnan S Kabaddi 17.08.19 Dept. of ECE/ K S R Institute for Engineering and Technology 1st prize
111. II / III / - Mahesh
112. II / III / - Kavin S
113. II / III / - Ragavan V
114. II / III / - Sasi S
115. II / III / - Ranjith G
116. II / III / - Sethupathi R
117. II / III / - Prasanth S -
118. II / III / - Surya A
119. II / III / - Thangaraj K
120. II / III / - Thulasiraman S Kabaddi 17.08.19 Dept. of ECE/ K S R Institute for Engineering and Technology -
121. II / III / - Dhivin Rithik J
122. II / III / - Hari Krishnan D
123. II / III / - Janarthanan S
124. II / III / - Kamalraj.A
125. II / III / - Naveenkumar N
126. II / III / - Pon Kamalesh A
127. II / III / - Ragul P
128. II / III / - Sathishkumar M
129. II / III / - Vignesh S K
130. II / III / - Aakash J
131. II / III / - Acksar Ahamathi I
132. II / III / - Gokul K
133. II / III / - Kalaiamudhan M
134. II / III / - Pon Kamalesh A Volley Ball 17.08.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology 1st prize
135. II / III / - Aakash J
136. II / III / - Hari Krishnan D
137. II / III / - Janarthanan S
138. II / III / - Dhivin Rithik J
139. II / III / - Gokul K
140. II / III / - Surya A
141. II / III / - Thangaraj K
142. II / III / - Vignesh S K
143. II / III / - Kannan M Volley Ball 17.08.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
144. II / III / - Krishnan S
145. II / III / - Prasanth S
146. II / III / - Ranjith G
147. II / III / - Thulasiraman S Volley Ball 17.08.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
148. II / III / - Mahesh
149. II / III / - Kamalraj.A
150. II / III / - Kavin S
151. II / III / - Naveenkumar N
152. II / III / - Ragul P
153. II / III / - Sathishkumar M
154. II / III / - Acksar Ahamathi I
155. II / III / - Kalaiamudhan M
156. II / III / - Kannan M
157. II / III / - Ragavan V
158. II / III / - Sasi S
159. II / III / - Sethupathi R
160. IV /VII All students of IV ECE – A & B Guest Lecture on “RF and Microwave Engineering” 19.08.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
161. III / V / B Suryapriya.K Workshop on Modern Antenna Design 07.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
162. III / V / B Srinivasan.S R
163. III / V / B Sharumathi.S
164. III / V / B Tejaswini.S
165. III / V / B Thiyagu.M
166. III / V / B Raghuramachandiran.V Workshop on MATLAB ON RAMP 07.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
167. III / V / B Ramya.S
168. III / V / B Sweetlin Joshva.A
169. II / III / - Aakash J Workshop on Embedded Product Design 07.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
170. II / III / - Acksar Ahamath I
171. II / III / - Amutha K
172. II / III / - Deepthee M Workshop on Embedded Product Design 07.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
173. II / III / - Dhaanu
174. II / III / - Dharani B
175. II / III / - Dhivin Rithik J
176. II / III / - Gokul K
177. II / III / - Hari Krishnan D
178. II / III / - Janarthanan S
179. II / III / - Joy Princy P
180. II / III / - Kalaiamudhan M
181. II / III / - Kamalraj.A
182. II / III / - Kannan M
183. II / III / - Kavin S
184. II / III / - Krishnan S
185. II / III / - Naveenkumar N
186. II / III / - Nithya M
187. II / III / - Pavithra M
188. II / III / - Pon Kamalesh A
189. II / III / - Prasanth S Workshop on Embedded Product Design 07.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
190. II / III / - Ragavan V
191. II / III / - Ragul P
192. II / III / - Ranjith G
193. II / III / - Sasi S
194. II / III / - Sathishkumar M
195. II / III / - Sathya R
196. II / III / - Sethupathi R
197. II / III / - Shalini S
198. II / III / - Surya A
199. II / III / - Thangaraj K Workshop on Embedded Product Design 07.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
200. II / III / - Thulasiraman S
201. II / III / - Vaishnavi K
202. II / III / - Yasodha S
203. II / III / - Mahesh
204. II / III / - Vignesh S K
205. III / V / B Naveen.S.S IDEA Contest - EUREKA’19 – First Level 12.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
206. III / V / B Sukhesan.C
207. III / V / B Tejaswini.S IDEA Contest - EUREKA’19 – First Level 12.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
208. III / V / B Thiyagu.M
209. III / V / B Yasodha.P
210. III / V / B Sharumathi.S
211. III / V / B Sinduja.K
212. III / V / B Shanmathi.M IDEA Contest - EUREKA’19 – First Level 12.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
213. III / V / B Sridharan.M
214. III / V / B Subash K
215. III / V / A Dinnesh P IDEA Contest - EUREKA’19 – First Level 12.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
216. III / V / A Hemaharini S
217. III / V / A Janarth S
218. III / V / A Muthulakshmi S
219. III / V / A Hari Hara Sudhan R IDEA Contest - EUREKA’19 – First Level 12.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
220. III / V / A Dhanushkodi N
221. III / V / A Manimala R
222. III / V / A Kamalini N
223. III / V / A Kamaleshwaran R IDEA Contest - EUREKA’19 – First Level 12.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
224. III / V / A Madhangopal C IDEA Contest - EUREKA’19 – First Level 12.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
225. III / V / A Keerthivasan N
226. III / V / A Kishore D
227. III / V / A Abinaya T Guest Lecture on “College to Corporate” 13.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
228. III / V / A Alka P
229. III / V / A Anbazhagan K
230. III / V / A Balakumaran  N
231. III / V / A Booma  V
232. III / V / A Daranidaran R S
233. III / V / A Dhanish V
234. III / V / A Dharnish K
235. III / V / A Dinesh U G
236. III / V / A Dinnesh P
237. III / V / A Geetharani G
238. III / V / A Gokulnath N
239. III / V / A Gokulnath R
240. III / V / A Gowtham M
241. III / V / A Hari Hara Sudhan R
242. III / V / A Harikrishnan M
243. III / V / A Harish Kumar  R
244. III / V / A Hemaharini S
245. III / V / A Hemalatha S
246. III / V / A Janarth S
247. III / V / A Jawahar Raja P
248. III / V / A Kamalini N
249. III / V / A Karthika C
250. III / V / A Keerthana S
251. III / V / A Keerthivasan N Guest Lecture on “College to Corporate” 13.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
252. III / V / A Kishor M
253. III / V / A Kishore D
254. III / V / A Lakshmanan  S
255. III / V / A Madhangopal C
256. III / V / A Manimala R
257. III / V / A Manjula T
258. III / V / A Merin Kumar  L
259. III / V / A Muthulakshmi S
260. III / V / A Aravinth R
261. III / V / B Naveen.S.S
262. III / V / B Parkavi.P
263. III / V / B Parkavi.S
264. III / V / B Pavithra.T
265. III / V / B Premela.R
266. III / V / B Priya.R
267. III / V / B Raghuramachandiran.V Guest Lecture on “College to Corporate” 13.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
268. III / V / B Ramya.S
269. III / V / B Ruban Prasad.J
270. III / V / B Sandhiya.K
271. III / V / B Santhiya.T
272. III / V / B Santhosh.K
273. III / V / B Shanmathi.M
274. III / V / B Sharumathi.S
275. III / V / B Sinduja.K
276. III / V / B Sivasankaran.K
277. III / V / B Sofia.A
278. III / V / B Sowmiya.G.V Guest Lecture on “College to Corporate” 13.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
279. III / V / B Sreemathi.G
280. III / V / B Sridharan.M
281. III / V / B Srinivasan A
282. III / V / B Srinivasan.S R
283. III / V / B Sri Ranjani.S
284. III / V / B Subash K
285. III / V / B Sudha.G
286. III / V / B Sukhesan.C
287. III / V / B Suresh.K
288. III / V / B Suryapriya.K
289. III / V / B Sushmitha.A
290. III / V / B Sweetlin Joshva.A
291. III / V / B Swetha.G.P
292. III / V / B Thiyagu.M
293. III / V / B Udayakumar R
294. III / V / B Yasodha.P
295. III / V / B Yuvansankar K
296. III / V / B Uvanees .S
297. III / V / A Hari Hara Sudhan R PALS ANALYZE Case Study 18.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
298. III / V / A Keerthivasan N
299. III / V / A Kishore D
300. III / V / A Gowtham M
301. III / V / A Dinnesh P IDEA Contest - EUREKA’19 – Second Level 18.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
302. III / V / A Hemaharini S
303. III / V / A Janarth S
304. III / V / A Muthulakshmi S 
305. III / V / A Hari Hara Sudhan R IDEA Contest - EUREKA’19 – Second Level 18.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
306. III / V / A Dhanushkodi N
307. III / V / A Manimala R
308. III / V / A Kamalini N
309. III / V / A Kamaleshwaran R IDEA Contest - EUREKA’19 – Second Level 18.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
310. III / V / A Madhangopal C
311. III / V / A Keerthivasan N
312. III / V / A Kishore D
313. III / V / B Tejaswini.S IDEA Contest - EUREKA’19 – Second Level 18.09.19 Dept. of ECE/K S R Institute for Engineering and Technology -
314. III / V / B Thiyagu.M
315. III / V / B Yasodha.P
316. III / V / B Sharumathi.S
317. III / V / B Sinduja.K
318. II/III / - Janarthanan S Slogan Writing (Tamil) 05.10.19 Institution’s Innovation Council Competition -
319. II/III / - Thangaraj K -
320. II/III / - Sathya R -
321. III/V/ A Harikrishnan M 1st prize
322. III/V/ A Anbazhagan  K -
323. III/V/ A Dharnish K` -
324. II/III / - Hari Krishnan D Slogan Writing (English)     3rd prize
325. II/III / - Surya A -
326. III/V/ A Karthika C 2nd prize
327. III/V/ A Manimala  R -
328. III/V/ A Daranidaran R S -
329. IV/VII/ B Poornima.N -
330. IV/VII/ B Srimathi.G -
331. II/III / - Pavithra M Essay writing (Tamil) 05.10.19 Institution’s Innovation Council Competition -
332. III/V/ A Hemaharini  S 2nd prize
333. III/V/ A Merin Kumar L -
334. III/V/ A Kamalini  N -
335. III/V/ A Abinaya  T -
336. III/V/ A Geetharani  G -
337. III/V/ A Hemalatha  S -
338. III/V/ A Muthulakshmi S -
339. III/V/ A Balakumaran  N -
340. III/V/ B Sharumathi.S 3rd prize
341. II/III / - Ranjith G Essay writing (English)     -
342. II/III / - Dhivin Rithik J -
343. II/III / - Thulasiraman S -
344. II/III / - Joy Princy P 1st prize
345. II/III / - Dharani B -
346. III/V/ A Dinnesh  P Essay writing (English) 05.10.19 Institution’s Innovation Council Competition -
347. III/V/ A Kamaleshwaran R -
348. III/V/ A Hari Hara Sudhan R -
349. III/V/ A Gokulnath N -
350. III/V/ A Kishor M -
351. III/V/ A Dhanish   V -
352. III/V/ B Premela.R -
353. III/V/ B Shanmathi.M -
354. III/V/ B Sinduja.K -
355. III/V/ B Swetha.G.P -
356. III/V/ B Tejaswini.S -
357. III/V/ B Yasodha.P -
358. II/III / - Hari Krishnan D Poster Making 05.10.19 Institution’s Innovation Council Competition -
359. II/III / - Pon Kamalesh A -
360. II/III / - Surya A -
361. III/V/ A Gowtham M -
362. III/V/ A Merin Kumar L -
363. III/V/ A Kishore  D -
364. III/V/ B Naveen.S.S -
365. III/V/ B Ruban Prasad.J -
366. IV/VII/ B Poornima.N -
367. IV/VII/ B Srimathi.G -
368. IV/VII/ A Abdul Kadhar.S -
369. IV/VII/ A Dinesh Krishna.S -
370. II/III / - Joy Princy P Article (Innovation & Entrepreneurial Culture at our Institute) 05.10.19 Institution’s Innovation Council Competition 1st prize
371. III/V/ A Kamalini  N Debate (Tamil) 05.10.19 Institution’s Innovation Council Competition -
372. III/V/ A Madhangopal C -
373. III/V/ A Manimala  R 1st prize
374. II/III / - Vignesh S K Debate (English)     -
375. II/III / - Thulasiraman S -
376. II/III / - Dhivin Rithik J -
377. II/III / - Ranjith G -
378. II/III / - Dhaanu -
379. II/III / - Joy Princy P -
380. III/V/ A Alka P -
381. III/V/ A Hari Hara Sudhan R -
382. III/V/ A Kamaleshwaran R 1st prize
383. III / V / A Madhangopal C Innovator Award - Student     1st prize
384. III/V/ A Alka P IV – 1st Batch 09.10.19 Sivam Pipes-Tiruchengode, Textiles -Rajagoundan Palayam -
385. III/V/ A Anbazhagan  K
386. III/V/ A Balakumaran  N
387. III/V/ A Booma V
388. III/V/ A Daranidaran R S
389. III/V/ A Dhanushkodi N
390. III/V/ A Dharnish K
391. III/V/ A Dinnesh  P
392. III/V/ A Gokulnath N
393. III/V/ A Gowtham M
394. III/V/ A Hari Hara Sudhan R
395. III/V/ A Harikrishnan M
396. III/V/ A Hemaharini  S
397. III/V/ A Jawahar  Raja  P
398. III/V/ A Kamaleshwaran R
399. III/V/ A Kamalini  N
400. III/V/ A Karthika C
401. III/V/ A Keerthana  S
402. III/V/ A Keerthivasan  N 2nd Batch 09.10.19 Ss Rigs &Hydraulics-Tiruchengode, Bharath Radiators -
403. III/V/ A Kishor M
404. III/V/ A Kishore  D
405. III/V/ A Madhangopal C
406. III/V/ A Manimala  R
407. III/V/ A Manjula  T
408. III/V/ A Merin Kumar L
409. III/V/ A Mushidha Sifana T
410. III/V/ A Muthulakshmi S      
411. III/V/ A Aravinth R
412. III/V/ B Parkavi P
413. III/V/ B Parkavi S
414. III/V/ B Pavithra T
415. III/V/ B Raghuramachandiran V
416. III/V/ B Shanmathi M M
417. III/V/ B Sowmiya G V -
418. III/V/ B Sreemathi  G 3rd Batch 09.10.19 Navasakthi Paper Board And TCMS Tiruchengode
419. III/V/ B Sridharan M
420. III/V/ B Suryapriya K
421. IV/VII/ A Abdulkadhar S
422. IV/VII/ A Adhithya Kumar M
423. IV/VII/ A Ajeeth Kumar  M
424. IV/VII/ A Ananth N
425. IV/VII/ A Arulieeswaran R
426. IV/VII/ A Aswin S
427. IV/VII/ A Bhavya D
428. IV/VII/ A Danatharshini G
429. IV/VII/ A Dharani V
430. IV/VII/ A Dinesh Krishna S
431. IV/VII/ A Divya T
432. IV/VII/ A Elangovan V 4th Batch 09.10.19 Carnets,Bharath Radiators And Jayasurya -Tiruchengode -
433. IV/VII/ A Gokulakrishnan A
434. IV/VII/ A Gowtham M
435. IV/VII/ A Indirakumar  M
436. IV/VII/ A Iswarya P
437. IV/VII/ A Kajapathy V 4th Batch 09.10.19 Carnets,Bharath Radiators And Jayasurya -Tiruchengode -
438. IV/VII/ A Karthikeyan S
439. IV/VII/ A Karthikeyan V
440. IV/VII/ A Lakshmanan  R
441. IV/VII/ A Mekalai K
442. IV/VII/ B Mugilan M
443. IV/VII/ B Nandhakumar P
444. IV/VII/ B Nandhakumaran R
445. IV/VII/ B Nivetha T
446. IV/VII/ B Poornima N
447. IV/VII/ B Praveena M
448. IV/VII/ B Priyanka C 5th Batch 09.10.19 Royal Textile-Komarapalayam -
449. IV/VII/ B Priyanka S S
450. IV/VII/ B Ranjith V
451. IV/VII/ B Sakthi PRIYA S
452. IV/VII/ B Sathyamoorthi K
453. IV/VII/ B Sharveshram K R
454. IV/VII/ B Shyam Sundar R
455. IV/VII/ B Srimathi G
456. IV/VII/ B Surya R
457. IV/VII/ B Syed Salman N
458. IV/VII/ B Thangaraj J
459. IV/VII/ B Tharanya P
460. IV/VII/ B Vignesh R
461. IV/VII/ B Vimal Kumar R
462. IV / VII / B N.Poornima TI Contest ’19 (Prevention Of Home From Insects Using Digital Image Processing) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
463. IV / VII / B M.Priyadharshini
464. IV / VII / B R.Shyam sundar      
465. IV / VII / B G.Srimathi
466. IV / VII / B M.Praveena TI Contest ’19 (Automatic  Stationery  Vending Machine Using Arduino) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
467. IV / VII / B S.Priyadharshini
468. IV / VII / B R.Vignesh
469. IV / VII / B S.Yogesh
470. IV / VII / B T.Nivetha TI Contest ’19 (Solar  Vehicle Using Embedded  System) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
471. IV / VII / B S.S.Priyanka
472. IV / VII / B R.Sumathi
473. IV / VII / B E.Surya
474. IV / VII / B P.Nandha kumar TI Contest ’19 (Status And Development  Of Home Waste Water Reuse) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
475. IV / VII / B T.Roshini
476. IV / VII / B S.Sakthi priya
477. IV / VII / B S.Tamilarasi
478. II / III / - K.Thangaraj
479. II / III / - K.Amutha
480. IV / VII / B C.Priyanka TI Contest ’19 (A Wireless Sensor Network For Exactness Agricultural Data) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
481. IV / VII / B E.Ramya sri
482. IV / VII / B M.Showmiya
483. IV / VII / B P.Tharanya
484. IV / VII / B R.Nandhakumaran TI Contest ’19 (Hologram Speedometer In Vehicle) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
485. IV / VII / B K.Naveen
486. IV / VII / B N.syed salman
487. IV / VII / B A.S.Thamaraikannan
488. IV / VII / B S.Naresh kumar TI Contest ’19 (Android App Controlled  Robotic Arm) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
489. IV / VII / B S.Sellakrishanaraja
490. IV / VII / B K.R.Sharvesh ram
491. IV / VII / B P.Thangavel TI Contest ’19 (Android App Controlled  Robotic Arm) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
492. IV / VII / B S.Nivetha TI Contest ’19 (Lane Depature Warning System) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
493. IV / VII / B P.Priyadharshini
494. IV / VII / B G.Santhiya
495. III / V / A P.Alka
496. IV / VII / A S.Aswin TI Contest ’19 (Contrast Enhancement Of Microscopy Image) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
497. IV / VII / A D.Bhavya
498. IV / VII / A T.Dhivya
499. IV / VII / A A.S.Malathi
500. IV / VII / A N.Ananth TI Contest ’19 (Water Level Depth Identifier In Bore Well) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
501. IV / VII / A V.Elangovan
502. IV / VII / A A.Gokula Krishnan
503. IV / VII / A M.Indira Kumar
504. IV / VII / A T.Divya TI Contest ’19 (Drainage Monitoring And Detects The Object Using Arduino) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
505. IV / VII / A A.Meena
506. IV / VII / A K.Mekalai
507. IV / VII / A S.Durairaj TI Contest ’19 (Opto Electric Nutrition Sensor Detection) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
508. IV / VII / A P.Anantha Krishnan
509. IV / VII / A T.Abishek
510. IV / VII / A M.Adhithya Kumar
511. IV / VII / A S.Dinesh Krishna TI Contest ’19 (Health Management Of Cop Precision With Smart Farming Techniques Using Iot) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
512. IV / VII / A M.Gowtham
513. IV / VII / A K.Logesh Kumar
514. IV / VII / A R.Lakshmanan
515. IV / VII / A N.M.Akshaya  TI Contest ’19 (Multiband Microstrip Patch Antenna For 5g Mm Wave Application) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
516. IV / VII / A S.Bhavyashree      
517. IV / VII / A P.Iswarya
518. IV / VII / A P.Bhuvaneshwari TI Contest ’19(Vehicle Air Pollution Monitoring And Locking System) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
519. IV / VII / A G.Danatharshini
520. IV / VII / A V.Dharani
521. IV / VII / A R.Kanimozhi
522. IV / VII / A M.Brahadeeshwaran TI Contest ’19 (Noisy Helper) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
523. IV / VII / A S.Karthikeyan
524. IV / VII / A V.Karthikeyan
525. IV / VII / A J.Maheshwaran
526. IV / VII / A S.Illakiya TI Contest ’19 (Automatic Wall painting machines October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
527. IV / VII / A M.Jayashri
528. IV / VII / A M.Marimuthu
529. IV / VII / A R.Monika
530. II / III / - K.Vaishnavi
531. II / III / - R.Sathya
532. IV / VII / A R.Balaji TI Contest ’19 Smart Shopping Trolley by RFID using Embedded system) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
533. IV / VII / A E.Navanandhini
534. IV / VII / A M.Brindha
535. IV / VII / A K.Kokila
536. III / V / B S.S.Naveen TI Contest ’19 (Wifi monitor for agriculture) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
537. III / V / B R.Priya
538. III / V / B P.Parkavi
539. III / V / B K.Yuvan Shankar
540. III / V / B K.Suresh
541. III / V / B V.Shalini
542. III / V / B K.Sinduja TI Contest ’19 (A smart parking system) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
543. III / V / B S.Tejaswini
544. III / V / B S.Sharumathi
545. III / V / B P.Yasodha
546. III / V / B G.Sreemathi
547. III / V / B M.Thiyagu TI Contest ’19 (Design and implementation of automatic generator) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
548. III / V / B L.Naveen
549. III / V / B K.Subash
550. III / V / B S.Uvanees
551. III / V / B C.Sukhesan
552. III / V / B S.R.Srinivasan
553. III / V / A R.Manimala TI Contest ’19 (Energy Harvesting through high frequency) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
554. III / V / A N.Kamalini
555. III / V / A S.Hemalatha
556. III / V / A R.Hari hara sudhan
557. III / V / A N.Dhanushkodi
558. III / V / A N.Gokulnath
559. III / V / A S.Hemaharaini TI Contest ’19 (Water Monitoring system) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
560. III / V / A S.Muthulakshmi
561. III / V / A S.Janarth
562. III / V / A P.Dinesh
563. III / V / A V.Booma
564. III / V / A G.Geetharani
565. III / V / A R.Kamaleshwaran TI Contest ’19 (Intellegent Luminous control) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
566. III / V / A C.Madhangopal
567. III / V / A N.Keethivasan
568. III / V / A D.Kishore
569. III / V / A S.Keerthana TI Contest ’19 (Android App Controlled  Robotic Arm) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
570. III / V / A C.Karthika
571. III / V / A M.Hari Krishnan TI Contest ’19 (Vehicle Automation) October 2019 Texas Instruments (TI) with DST Shortlisted in 1st round
572. III / V / A K.Dharnish
573. III / V / A M.Gowtham
574. III / V / A M.Kishor
575. III / V / A K.Anbazhagan
576. III / V / A R.S.Darani daran
577. IV / VII / A K.Kokila Digital Switching July to October 2019 NPTEL & SWAYAM Successfully completed
578. IV / VII / A P. Bhuvaneshwari Digital Image Processing Successfully completed
579. IV / VII / B S.S. Priyanka Digital Image Processing Successfully completed
580. III / V / A T. Manjula Digital Signal Processing Successfully completed
581. III / VI / A Hemaharini.S Identification and removal of Pesticide residues from vegetables and fruits using deep learning 22.01.2020 MSME -
582. III / VI / A Dinnesh P
583. III / VI / A Muthulakshmi. S
584. III / VI / A S Janarth
585. III / VI / A Kamaleshwaran.R Brain Machine Interface Speaking Aid to Paralyzed and Mute Persons 22.01.2020 MSME -
586. III / VI / A Keerthana S
587. III / VI / A Keerthivasan N
588. III / VI / A Madhangopal C
589. III / VI / A Naveen S Lora Based Women And Child Safety SOS Device With GPS Tracking 22.01.2020 MSME -
590. III / VI / A Ruban Prasad J
591. III / VI / A Sukhesan C
592. III / VI / A Thiyagu M
593. III / VI / A Kamalini.N Smart Drone Delivery System to the Last Mile on a Multi Storey Building 22.01.2020 MSME -
594. III / VI / A Alka P LoRa based Air quality monitoring system with Air scrubber. 22.01.2020 MSME -
595. III / VI / A Kamaleshwaran.R Smart Clothes for Security Force 26.01.2020 Smart India Hackathon -
596. III / VI / A Keerthana S
597. III / VI / A Keerthivasan N
598. III / VI / A Madhangopal C
599. III / VI / A Karthika.C
600. III / VI / A Kishore.D
601. III / VI / B Sukhesan.C Traffic clearance of ambulance or other priority vehicles through AI 26.01.2020 Smart India Hackathon -
602. III / VI / B Ruban Prasad.J
603. III / VI / B Naveen. S.S
604. III / VI / B Thiyagu .M
605. III / VI / B Sri Ranjani.S
606. III / VI / B Sharumathi.S
607. III / VI / A Daranidharan.R.S Intelligent Surveillance System 26.01.2020 Smart India Hackathon -
608. III / VI / A Gowtham.M
609. III / VI / A Harikrishnan.M
610. III / VI / A Anbazhagan K
611. III / VI / A Dharnish.K
612. III / VI / B Yasodha.P
613. III / VI / A Dhanushkodi.N Smart Public Transport 26.01.2020 Smart India Hackathon -
614. III / VI / A Mushidha Sifana.T
615. III / VI / A Manjula.T
616. III / VI / A Alka.P
617. III / VI / B Sindhuja.K
618. III / VI / A Merin Kumar.L
619. III / VI / A Hari Hara Sudhan.R Last mile delivery in a Multi storey building of a society 26.01.2020 Smart India Hackathon -
620. III / VI / A Kamalini.N
621. III / VI / A Manimala.R
622. III / VI / B Shanmathi.M.M
623. III / VI / A Gokulanth.N
624. III / VI / B Sridharan.M
625. III / VI / A Hemaharini.S Hybrid Energy Generation 26.01.2020 Smart India Hackathon -
626. III / VI / A Dinnesh P
627. III / VI / A Muthulakshmi. S
628. III / VI / A S Janarth
629. III / VI / A Geetharani.G
630. III / VI / B Booma.V
631. II / ECE All students of II ECE Guest Lecture on “Electronics System Design and Debugging” 22.02.2020 Dept. of ECE, K S R Institute for Engineering and Technology -
632. III / ECE /A P.Dinnesh Youth Talk on “E-Waste Management” 24.02.2020 IE Chapter, Dept. of ECE, K S R Institute for Engineering and Technology -
633. III / ECE /A R.Hariharasudhan -
634. III / ECE /B S.Tejaswini -
635. III / ECE /B M.Thiyagu 1st prize

 

 (Co-curricular Activities – Inter College level)

S. No Year / Sem. /Sec. Name of the Student Event Name Conducted on Name of the College /dept (Organized) Prizes Won
1. III / V / B Sandhiya.K Hands on Training on “Hardware product Design and Testing” 25.07.19 Salem College of  Engineering and Technology -
2. III / V / B Shanmathi.M.M
3. III / V / B Sushmitha.A
4. III / V / B Sridharan.M
5. III / V / B Udhayakumar.R
6. II/ III/- Nithya.M
7. III / V / A M.Gowtham Workshop – PALS program 02.08.19 Vellalar College of Engineering and Technology -
8. III / V/ B L.Naveen Workshop – PALS program 02.08.19 Vellalar College of Engineering and Technology -
9. II / III / - M.Sathish kumar
10. III / V / A P.Dinnesh Silambam at Youth Fest 10.08.19 JCI Salem -
11. III / V / A R.Manimala Speech at Youth Fest      
12. III / V / A P.Dinnesh Silambam 11.08.19 Reliance Mall -
13. III /V/ B K. Sindhuja Workshop on Arduino 16.08.19 Kongu Engineering College -
14. III/ V/ B M. Sridharan
15. III/ V/ B S.R.Srinivasan
16. III/ V/ B M. Thiyagu
17. II / III / - M. Nithya
18. III /V/ B K. Sindhuja Motivational Speech 17.08.19 Amman Matriculation School, Solasiramani -
19. III / V/ B P.Yasodha
20. III/ V/ B M. Thiyagu
21. III/ V/ B S. Sharumathi Paper presentation onADHOC NETWORKS 21.08.19 Hindustan College of Engineering, Coimbatore
22. III/ V/ B P.Yasodha
23. III / V /B K.Sindhuja
24. III / V /B S.Tejaswini
25. III / V/ A R.Kamaleshwaran PALS Program 28.08.19 Dr.N.G.P. Institute of Technology, Coimbatore -
26. III/ V/ B M. Thiyagu
27. III/ V/ B S.S.Naveen
28. III/ V/ B K.Yuvansankar
29. III/ V/ B J. Ruban Prasad  National Dirt Karting Championship (NDKC) – project contest 26.08.19 to 30.08.19 Sri Venkateshwara College of Technology Chennai 2nd prize
30. III/ V/ B S. Sri Ranjani
31. III / V/ A R.Hariharasudhan
32. III / V/ A N.Dhanushkodi
33. IV /VII / B N.Poornima Prevention Of Home From Insects Using Digital Image Processing 30.08.19 TNSCST Project Contest -
34. IV /VII / B M.priyadharshini
35. IV /VII / B R.Shyam sundar
36. IV /VII / B G.Srimathi
37. IV /VII / B M.Praveena Automatic  Stationery  Vending Machine Using Arduino 30.08.19 TNSCST Project Contest -
38. IV /VII / B S.Priyadharshini Automatic  Stationery  Vending Machine Using Arduino 30.08.19 TNSCST Project Contest -
39. IV /VII / B R.Vignesh
40. IV /VII / B S.Yogesh
41. IV /VII / B T.Nivetha Solar  Vehicle Using Embedded  System 30.08.19 TNSCST Project Contest -
42. IV /VII / B R.Sumathi
43. IV /VII / B E.Surya
44. IV /VII / B S.S.Priyanka
45. IV /VII / B P.Nandha kumar   Status And Development  Of Home Waste Water Reuse   30.08.19 TNSCST Project Contest -
46. IV /VII / B T.Roshini
47. IV /VII / B S.Sakthi priya
48. IV /VII / B S.Tamilarasi
49. IV /VII / B C.Priyanka A Wireless Sensor Network For Exactness Agricultural Data 30.08.19 TNSCST Project Contest -
50. IV /VII / B E.Ramya sri
51. IV /VII / B M.Showmiya
52. IV /VII / B P.Tharanya
53. IV /VII / B R.Nandhakumaran Hologram Speedometer In Vehicle 30.08.19 TNSCST Project Contest -
54. IV /VII / B K.Naveen
55. IV /VII / B N.syed salman
56. IV /VII / B A.S.Thamaraikannan
57. IV /VII / B S.Naresh kumar Android App Controlled  Robotic Arm 30.08.19 TNSCST Project Contest -
58. IV /VII / B S.Sellakrishanaraja
59. IV /VII / B K.R.Sharvesh ram
60. IV /VII / B P.Thangavel
61. IV /VII / B S.Nivetha Lane Depature Warning System 30.08.19 TNSCST Project Contest -
62. IV /VII / B P.Priyadharshini
63. IV /VII / B G.Santhiya
64. IV /VII / A S.Aswin Contrast Enhancement Of Microscopy Image 30.08.19 TNSCST Project Contest -
65. IV /VII / A D.Bhavya
66. IV /VII / A T.Dhivya
67. IV /VII / A A.S.Malathi
68. IV /VII / A N.Ananth Water Level Depth Identifier In Bore Well 30.08.19 TNSCST Project Contest -
69. IV /VII / A V.Elangovan
70. IV /VII / A A.Gokula Krishnan
71. IV /VII / A M.Indira Kumar
72. IV /VII / A T.Divya Drainage Monitoring And Detects The Object Using Arduino 30.08.19 TNSCST Project Contest -
73. IV /VII / A A.Meena
74. IV /VII / A K.Mekalai
75. IV /VII / A S.Durairaj Opto Electric Nutrition Sensor Detection 30.08.19 TNSCST Project Contest -
76. IV /VII / A T.Abhishek
77. IV /VII / A M.Adhithya Kumar
78. IV /VII / A P.Anantha Krishnan
79. IV /VII / A S.Dinesh Krishna  Multiband Microstrip Patch Antenna For 5g Mm Wave Application  30.08.19 TNSCST Project Contest -
80. IV /VII / A M.Gowtham
81. IV /VII / A K.Logesh Kumar
82. IV /VII / A R.Lakshmanan
83. IV /VII / A N.M.Akshaya Multiband Microstrip Patch Antenna For 5g Mm Wave Application 30.08.19 TNSCST Project Contest -
84. IV /VII / A S.Bhavyashree
85. IV /VII / A P.Iswarya
86. IV /VII / A P.Bhuvaneshwari Vehicle Air Pollution Monitoring And Locking System 30.08.19 TNSCST Project Contest -
87. IV /VII / A G.Danatharshini
88. IV /VII / A V.Dharani
89. IV /VII / A R.Kanimozhi
90. IV /VII / A M.Brahadeeshwaran Noisy Helper 30.08.19 TNSCST Project Contest -
91. IV /VII / A S.Karthikeyan
92. IV /VII / A V.Karthikeyan
93. IV /VII / A J.Maheshwaran
94. IV /VII / A S.Illakiya Automatic Wall painting machines 30.08.19 TNSCST Project Contest -
95. IV /VII / A M.Jayashri
96. IV /VII / A M.Marimuthu
97. IV /VII / A R.Monika
98. IV /VII / A R.Balaji Smart Shopping Trolley by RFID using Embedded system 30.08.19 TNSCST Project Contest -
99. IV /VII / A E.Navanandhini
100. IV /VII / A M.Brindha
101. IV /VII / A K.Kokila
102. III / V / B Ruban Prasad.J Bharat Formula Karting 10.09.19 to 13.09.19 Karimotors, Coimbatore -
103. III / V / B Sri Ranjani.S
104. II / III /- Jot Princy.P
105. III / V / A Merin Kumar  L E-Cell Leadership - Workshop 18.09.19 & 19.09.19 Sona College of Technology, Salem -
106. III / V / A Kamalini N Guest Lecture on Artificial Intelligence, Quanti Computers 20.09.19 Sona College of Technology, Salem -
107. III / V / A Manimala R
108. III / V / A Kamaleshwaran R PALS Entrepreneurship workshop 21.09.19 IIT Incubation Cell, Chennai -
109. III / V / A Keerthivasan N
110. III / V / A Hemaharini S Technovation workshop 22.09.19 Live wire, Tiruchengode -
111. III / V / A Muthulakshmi S
112. III / V / A Booma  V
113. III / V / A Dinnesh P
114. III / V / A Janarth S
115. III / V / A Abinaya T
116. III / V / A Gowtham M
117. III / V / B Pavithra.T
118. III / V / B Premela.R Technovation workshop 22.09.19 Live wire, Tiruchengode -
119. III / V / B Suryapriya.K
120. III / V / B Swetha.G.P
121. III / V / B Sudha.G
122. III / V / B Santhiya.T
123. III / V / B Tamilzhagan.G
124. III / V / B Sridharan.M
125. II / III / - Nithya .M
126. III / V / A Merin Kumar  L Take Off Program - Workshop 28.09.19 Sona College of Technology, Salem -
127. III / V / A Kishore.D
128. III / V / A Dinnesh P Silambam 28.09.19 Nasiyanur Government office -
129. III / V / B Thiyagu.M Workshop on Embedded, Networking and Programming 29.09.19 CADD Centre, Tiruchengode -
130. III / V / B Parkavi.P
131. III / V / B Priya.R
132. III / V / B Naveen.S.S
133. III / V / B Sridharan.M
134. II / III / - Nithya .M
135. III / VI / B Sivasankaran.K Inplant Training 20.11.19 to 26.11.19 Enthu Technologies, Coimbatore -
136. III / VI / A Keerthana.S Inplant Training 25.11.19 to 30.11.19 Mallow Technologies Private Limited, Karur -
137. III / VI / A P.Dinnesh Inplant Training 25.11.19 to 29.11.19 CARNETTS, Thokkavadi -
138. III / VI / A Hemaharini.S
139. III / VI / A Anbazhagan.K Inplant Training 26.11.19 to 29.11.19 Abile Technologies, Coimbatore -
140. III / VI / A Booma.V
141. III / VI / A Daranidaran.R.S
142. III / VI / A Dinesh.U.G
143. III / VI / A Gokulnath.R
144. III / VI / A Gwtham.M
145. III / VI / A Harikrishnan.M
146. III / VI / A Kishor.M
147. III / VI / A Muthulakshmi.S
148. III / VI / B Shanmathi.M.M Inplant Training 26.11.19 to 05.12.19 Salem Railway Division -
149. III / VI / B Sinduja.K
150. III / VI / B Yasodha.P
151. III / VI / A Dhanish.V Inplant Training 27.11.19 to 29.11.19 Dagslore Technology Solutions, Coimbatore -
152. III / VI / A Harish kumar.R
153. III / VI / A Kishore.D
154. III / VI / A Madhangopal.C
155. III / VI / A Merin Kumar.L
156. III / VI / B Naveen.S.S Inplant Training 27.11.19 to 03.12.19 APPIN Technology Lab, Coimbatore -
157. III / VI / B Parkavi. P
158. III / VI / B Premela.R
159. III / VI / B Priya.R
160. III / VI / B Ramya.S
161. III / VI / B Santhiya. T
162. III / VI / B Sridharan.M
163. III / VI / B Srinivasan.A
164. III / VI / B Srinivasan.S.R
165. III / VI / B Sweetlin Joshva.A
166. III / VI / B Swetha.G.P
167. III / VI / A Dhanushkodi.N Inplant training 28.11.19 to 30.11.19 T-PEP Innovations, Coimbatore -
168. III / VI / A Gokulnath.N Inplant training 28.11.19 to 30.11.19 T-PEP Innovations, Coimbatore -
169. III / VI / A Hariharasudhan.R
170. III / VI / A Kamalini.N
171. III / VI / A Manimala.R
172. III / VI / A Keerthivasan.R Inplant Training 02.12.19 to 04.12.19 SZNAELTECH Coimbatore -
173. III / VI / A Abinaya.T Inplant Training 02.12.19 to 04.12.19 ETS Academy, Erode -
174. III / VI / A Geetharani.G
175. III / VI / A Hemalatha.S
176. III / VI / A Janarth.S
177. III / VI / A Manjula.T
178. III / VI / A Mushidha Sifana.T
179. III / VI / B Tejaswini.S Inplant Training 21.12.19 to 26.12.19 Ashok Leyland, Hosur -
180. III / VI / A R.Harihara Sudhan 19th ISTE TN Section Annual Engineering Students Convention 18.12.19 PSG Institute of Technology and Applied Research ISTE – Chapter best student award
181. III / VI / A Dinnesh P Tamilnadu State Innovation - Hybrid Energy System 30.01.2020to01.02.2020 Anna university Coimbatore Cleared 2nd level selected for boot camp
182. III / VI / A Muthulakshmi S
183. III / VI / A Hemaharini S
184. III / VI / A Hemaharini S Tamilnadu State Innovation - FRESCO- Identification and Elemination of pesticides from fruits and vegetables 30.01.2020to01.02.2020 Anna university Coimbatore Cleared 1st level only
185. III / VI / A Janarth S
186. III / VI / A Dinnesh P Water measuring meter in huge apartments Jan 2020 TI Contest Shortlisted in Quarter finals IICDC 2019 - Received 200$ Worth kit
187. III / VI / A Muthulakshmi S Water measuring meter in huge apartments Jan 2020 TI Contest Shortlisted in Quarter finals IICDC 2019 - Received 200$ Worth kit
188. III / VI / A Hemaharini
189. III / VI / A Janarth S
190. III / VI / A Geetharani G
191. III / VI / A Booma  V
192. IV / VIII / B S.Nivetha Lane departure warning system Jan 2020 TI Contest Shortlisted in Quarter finals IICDC 2019 - Received 200$ Worth kit
193. IV / VIII / B P.Priyadharshni
194. IV / VIII / B G.Santhia
195. III / VI / A P.Alka
196. III / VI / A Madhangopal. C Luminous Control Jan 2020 TI Contest Shortlisted in Quarter finals IICDC 2019 - Received 200$ Worth kit
197. III / VI / A Kamaleshwaran.R
198. III / VI / A Keerthivasan. N
199. III / VI / A Kishore . D
200. III / VI / A Keerthana. S
201. III / VI / A Karthika. C
202. III / ECE /B A.Srinivasan Seminar on “Cyber Security for Web Application and Embedded System” 08.01.2020 Dept of CSE & Jansons Institute of Technology, Coimbatore -
203. III / ECE /B S.Uvanees
204. III / ECE /B K.Yuvansankar
205. III / ECE /B K.Subash
206. III / ECE /B M.Thiyagu
207. III / ECE /A S.Hemaharini Entrepreneurship Awareness Camp 09.01.2020 Sona College of Technology, Salem -
208. III / ECE /A S.Muthulakshmi
209. III / ECE /A S.Janarth
210. III / ECE /A P.Dinnesh
211. III / ECE /A C.Madhangopal Entrepreneurship Awareness Camp 10.01.2020 & 11.01.2020 Sona College of Technology, Salem -
212. III / ECE /B T.Pavithra PALS Seminar on “Application of MATLAB” 22.01.2020 Vivekanandha College of Engineering for Women -
213. III / ECE /A T.Manjula
214. III / ECE /A Karthika.C
215. III / ECE /A S.Hemaharini TNSI-Boot Camp 30.01.2020 to 02.02.2020 Anna University Regional Centre, Coimbatore -
216. III / ECE /A P.Dinnesh
217. III / ECE /A Karthika.C Workshop on “An IOT ENIGMA” 05.02.2020 &06.02.2020 PSG Institute of Technology and Applied Research -
Quick Menu